ALMANYA'DA EĞİTİMOrta Avrupa'da bulunan Almanya bir çok kültürün çeşitli biçimlerini farklı bölgelerinde yaşatır. Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına kadar hem çeşitliliğin hem de ortak düzenin görülebileceği bir ülkedir. Birçok şehrinde tarihi doku ve birkaç yüzyıllık bozulmamış kent düzeni ile binaları, sokakları ve insanlarıyla sizi eskimeyecek bir yolculuğa davet eden Almanya, kentlerin hemen dışında yer alan ve oldukça geniş alanlar kaplayan ormanları ve kırsalıyla da büyüler. Modern yapısının yanı sıra özellikle kentlerde düzenlenen festivalleriyle de Avrupa'nın ortasında neşeli bir karnaval ülkesi görünümündedir.

Dil Eğitimi

Almanya'da dil eğitim programlarına başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar ihtiyacınıza göre 1 ile 48 haftaya kadar kayıt yaptırabilir, Genel Almanca'dan DAF Hazırlık Kurslarına ve Yaz Okullarına kadar farklı programlardan size en uygun olanı seçebilirsiniz. Aile yanı ve yurt konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilir ya da öğrenci evlerinde kalarak farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşabilirsiniz. Almanya Dil Okulları Fiyat Listesi için tıklayınız..


Üniversite Eğitimi

Almanya'da üniversite eğitimi ücretsiz olup, eğitim harçları oldukça düşüktür.Kural olarak 12 yıl süren genel liselerden veya meslek liselerinden mezun olanlar Türkiye' deki öğrenci seçme sınavında başarılı olduklarını ve herhangi bir üniversiteye yerleştirildiklerini belgeledikleri takdirde Almanya' daki Studienkolleg'e ( hazırlık sınıfı ) kabul edilebilirler. Bu hazırlık sınıflarında Almanca ve diğer branş dersleri okutulup, hazırlık sınıfları fen , tıp ve sosyal bölümleri olmak üzere 3 ana dala ayrılır.Bu bölümler için haftalık olarak 10 saat Almanca için kalan süre ise diğer branş derslerine ayrılmıştır.Eğer öğrenci Türkiye'de hazırlık eğitimi almışsa yani öğrenimini 13 yılda bitirmişse yine Türkiye'de bir üniversiteye girmeye hak kazandığını belgelediği takdirde doğrudan bir üniversite programına kabul edilebilir. Adayların branşlarında kabul edilmesinde Türkiye'de girmeye hak kazandıkları öğrenim programları esas alınır. Almanya siyasi yapısı gereği eyaletlerden oluşan bir ülkedir ve her eyalet kendi eğitim bakanlığına bağlı olarak eğitim sistemini belirler. Buna karşılık eğitim sisteminde eyaletler arasında temelde çok büyük farklılıklar olmayıp, bütün eyaletlerde benzer bir eğitim yapısı bulunur. Almanya'da yüksek eğitim alanında sistem, Üniversiteler/ Universitaet ve Meslek Yüksek Okulları / Fachhochschule şeklindeki bir temel ayrıma dayanır. Yüksek eğitimin omurgasını ve yabancı öğrencilere yönelik en geniş alternatifleri teknik üniversite ve klasik üniversite olmak üzere iki formda bulunan üniversiteler sunar. Meslek Yüksek Okulları ise toplum ve ekonomideki yetişmiş nitelikli personel ihtiyacına cevap vermeye yönelik kısa süreli (3 yıl) ve mesleki odaklı eğitim kurumlarıdır ve genellikle bir üniversiteye bağlı olarak eğitim verirler.


Vize

Almanya'da eğitim görecek öğrenciler için farklı kategorilerde vize uygulaması mevcut olup, başlangıçta verilen üç aylık vizenin Almanya'da uzatılması gerekir.

  • 90 günden kısa süreli dil eğitimi amaçlı turistik vize,
  • 90 günden uzun süreli yoğun dil eğitimi amaçlı vize,
  • Yüksek Öğrenim amaçlı öğrenci vizesi.
Dil kursuna katılacak öğrenciler eğitimleri sona erdiğinde Almanya'da yüksek öğrenime başlamak istiyorlarsa üniversite öğrenci adayı vizesine müracaat etmelidir. Vize Belgeleri için tıklayınız. Kısa süreli dil kursu eğitimi için Almanya'da bulunan öğrencilerin oturum müsadesi alma zorunluluğu yoktur. Ancak 90 günü aşan kalışlarda yabancı uyruklu öğrencilerin yabancılar polisine ve nüfus dairesine oturum müsadesi için başvuruda bulunmaları zorunludur. Vize belgeleri için tıklayınız..

Çalışma İzni

Almanya'da dil kursu eğitimi alan öğrencilerin yasal çalışma izni bulunmamaktadır. Ancak üniversite eğitimi alan öğrencilere yıllık 180 yarım gün veya 90 tam gün çalışma izni verilir.


Sağlık Sigortası

90 günden kısa süreli dil eğitimi için Almanya'ya gidecek öğrencilerin vize alabilmeleri için sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Ancak 90 günden uzun süreli kalışlar için böyle bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, sağlık masraflarının yüksekliği nedeniyle sigorta yaptırılması tavsiye edilir.


Genel Yaşam

Bazı özel klinikler hariç, sağlık sigortası olan herkes istediği hastaneye başvurabilir. Hastane masrafları özel sağlık sigortası tarafından ödenir. Tüm Almanya'da geçerli olan acil servis numaraları 110 -Polis imdat ve 112 itfaiyedir. Almanya ikliminin büyük bölümü kuzey denizi ve batı yönünden esen nemli rüzgarların etkisiyle serindir. Almanya'nın kuzey batı bölümü Atlantik Okyanusu etkisinde kaldığından, yılın her dönemi yağmurludur. Kış ayları bu bölgede genel olarak ılımlı, yaz ayları ise serin geçer. Doğu Almanya bölgesinde ise genel olarak kara iklimi hakimdir. Bu bölgede kış ayları uzun ve sert geçer. Yaz ayları ise sıcaktır. Almanya'da rahat ve kusursuz ulaşım imkanları sunulur. Son derece gelişmiş demiryolu ağı ile ülkenin dört bir yanına seyahat edebilir, indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Almanya'da ekonomik başka bir ulaşım aracı ise bisiklettir. Bisiklet kullanımı trafikte rahat etmenizi sağlarken diğer yandan doğanın tadını çıkarmanıza olanak sağlayacaktır. Almanya'da çok sayıda banka ve tasarruf kasası vardır. Bankalar özel kuruluş statüsünde olup,tasarruf kasaları ise olarak yerel yönetimlere aittir. Hesap açtırabilmek için genelde oturma müsadesi aranır. Avrupa Birliği üyesi devletlerin ehliyetleri Almanya'da da geçerlidir; diğer tüm ehliyetler (uluslararası ehliyet de dahil) genelde sadece altı ay süre ile geçerlidir. Bu süre sonunda herhangi bir mahalli hizmet idaresine gidrek Alman ehliyetine müracaat edilmelidir.