AVUSTRALYA'DA

Dil Eğitimi Üniversite Eğitimi Vize Eğitim/Okul Değişikliği Vize Uzatma Çalışma İzni Sağlık Hizmetleri Genel YaşamDünyanın en büyük adası olarak adlandırabileceğimiz Avustralya, 19 milyon civarında olan nüfusu ve dünyanın dört bir yanından gelen göçmenler ile zengin kültür mozağine sahip bir toplum haline gelmiştir. Avustralya dünyada en yüksek hayat standardına sahip olan ülkelerden birisi olup, 6 eyaletten ve 2 büyük bölgeden oluşur. Anavatanından sonra İngilizce'nin hem yaygınlığı hem de düzgün kullanımı ile dikkat çeken Avustralya, kır yaşamı, geniş çiftlikleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra modern kentleriyle de dikkat çekmektedir.Nufusun yalnızca %1.5'luk bölümünü yerlilerin (Aboriginler) oluşturduğu ülkede toplam nüfusun %70'i 10 büyük şehirde toplanmıştır. Melbourne, Sydney, Brisbane ve Perth öğrencilerin tercih ettiği şehirlerin başında gelir. Başlı başına bir mimari harikası olan Sydney, aynı zamanda su sporları ve tatil için de eşi bulunmaz bir kenttir. Hint Okyanusunda yer alan ve bazıları insan ayağı değmemiş denebilecek kadar bakir adaları Avustralya'nın belki de en çekici yanıdır. Bunun yanı sıra çölleri ve ormanlarıyla dünyanın görülmeye değer yerlerinden birisidir. Yeni dünyanın bu benzersiz ülkesini keşfetmek, sınırlarınızı zorlayacak bir serüven ve izleri asla silinmeyecek bir deneyim olacaktır.

Dil Eğitimi

Dil eğitimi yüksek standartlarda eğitim sunan ELICOS (English Language Intensive Courses For Overseas Students) merkezlerinde verilmektedir. Sayıları 150 civarında olan ELICOS merkezlerinin nitelikleri ve eğitim standartları Ulusal ELICOS Accreditation Scheme (NEAS) tarafından denetlenmektedir. Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin etmek amacıyla NEAS tarafından tanınmayan bir dil okulunun çalışmasına izin vermemektedir. Avustralya'da dil eğitimi öğrencilere;

  • Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında %25-30 oranında daha ekonomik koşullarda eğitim,
  • suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu güvenli bir ortam,
  • eğitim süresi boyunca çalışma imkanı ve
  • uluslarası diploma olanakları sunmaktadır.

İngilizce eğitim süresi en fazla 50 hafta olup, Avustralya'da 60 haftaya kadar uzatmak mümkündür.Haftalık ders saati seçenekleri 25 ve 30 olarak sunulmaktadır.Kurslara katılım yıl boyunca mümkündür. Avustralya Dil Okulları Fiyat Listesi için tıklayınız...


Üniversite Eğitimi

Avustralya eğitim sistemi, İngiliz sistemine yakındır ve üniversite diplomaları bütün dünyada ve ülkemizde de YÖK tarafından kabul görmektedir.Avustralya üniversiteleri endüstriyel sektörle bağlantılı olup, modern ve dinamik eğitimleriyle teorik bilgi ve iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu nedenle dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındadır. Avustralya'da üniversitelerin tamamı devlet tarafından finanse edilmekte olup, üniversitelere kabul edilmek için belirli bir akademik ortalama ve İngilizce yeterlilik konusunda iyi bir standarda sahip olmak gereklidir. Üniversiteye giriş şartları her kurum tarafından ayrı belirlenmektedir. Bazı üniversiteler lisans eğitimine başlayabilmek için alternatif bir yöntem olan hazırlık programları düzenlemektedirler (Foundation Studies Programme).


Vize

Öğrenci vizelerinde alınacak eğitim programın akademik düzeyi vizenin sınıfını belirler (örneğin dil eğitimi, ELICOS 570 vize sınıfıdır).Vize kategorileri, Ülke Değerlendirme Çizelgesinde(Country Assessment Levels) başvurulacak vize sınıfının ülkelere göre risk derecesini (1 den 5'e kadar derecelendirilmiştir) bulabilmek ve buna bağlı olarak da vize başvurusu için gerekli şartları sağlamak açısından önemlidir. Örneğin dil eğitimi (ELICOS-570) sözkonusu ülkeler listesi içinde Türkiye alt başlığında 3. Risk Kategorisinde değerlendirilmekte olup, vize başvuru şartlarını belirler. Öğrenci vizesi alabilmek için; Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students (CRICOS) kurumlarına kayıtlı ve onaylanmış bir kursa full time (haftada en az 25 ders saati olmak üzere) kayıt yaptırmak zorunludur. Öğrenci vizesi ile maksimum 50 haftaya kadar eğitim almak ve Avustralya'da eğitimi 60 haftaya kadar uzatmak mümkündür. 3 aydan kısa süreli eğitim alacak öğrenciler turist vizesine başvurabilirler.Avustralya Konsolosluğu vize ön kabulünden sonra sağlık kontrolünü zorunlu kılmakta olup, öğrencilerin vize almadan (kurs başlangıç tarihinden en çok 6 ay öncesinde olmak üzere) sağlık kontrolünden geçmesi kabul edilmektedir. Vize Belgeleri için tıklayınız.


Adres Teyidi

Avustralya'da eğitim alacak öğrencilerin Avustralya'ya giriş yaptıkları tarihten en geç 7 gün içinde ve adres değişikliği durumunda eğitim görecekleri okula adres bilgilerini teyit etmeleri zorunludur.

Eğitim/ Okul Değişlikliği

Eğitim konusu ile ilgili değişiklik yapmak isteyen öğrencilerin farklı bir kategorideki öğrenci vizesine başvurmaları gerekir. Aynı kategoride eğitim alacak, ancak eğitim kurumunu değiştirmek isteyen öğrencilerin kayıtlı oldukları kurumu elektronik kabul aldıkları tarihten 7 gün içerisinde bilgilendirmesi zorunludur. Ancak yeni eğitim kurumu tarafından kabul bir takım kıstlamalara tabidir. Öğrencinin 6 ay tamamlanmadan eğitim kurumunu değiştirmek istemesi durumunda eğitim aldığı kurumun onayını alarak, yetkili mercilere bildirmek zorundadır.

Vize Uzatma

Vizenin geçerlilik süresi kayıt olunan eğitim programının süresine göre belirlenir. Dil eğitimi 10 aydan daha uzun sürecek ise eğitim süresini 60 haftaya kadar uzatmak veya yüksek eğitim vizesi almak üzere Avustralya'da vize başvurusu yapmak mümkündür. Kurs süresi 10 ay veya daha kısa süreli ise, 3. ve 4.Risk Kategorisindeki adaylara vize uzatmama koşulu uygulanabilir. Bu koşul uygulanmış ise, eğitiminizi tamamladığınızda Türkiye'ye geri dönmeniz gerekir. Ancak bu koşul, vize sürenizin bitiminden itibaren 12 aylık dönemde yaşam masraflarınızı karşılayacak geliri kanıtlamanız durumunda uygulanmaz. Eğitim süresince derslerin en az %80'ine katılma zorunluluğu vardır. Derslere katılmamak veya vize kurallarına uymamak vizenin iptaline yol açabilir.


Çalışma İzni

Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde haftada 20 saat tatilllerde ise tam gün çalışma hakkı bulunur. Ancak öğrencilerin çalışarak kazanacakları para ile tüm eğitim ve yaşam masraflarını karşılayamayacaklarının bilincinde olmaları gerekir.


Sağlık Hizmetleri

Yabancı öğrencilerin Avustralya'ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortasına (Overseas Student Health Cover - OSHC) kayıtlarını yaptırmaları yasal bir zorunluluktur. Sözkonusu sigorta Avustralya'nın ulusal sağlık programı Medicare tarafından sağlanmakta olup, sigorta kayıdı eğitim göreceğiniz okul tarafından organize edilir ve okul ücreti ile birlikte ödenmesi zorunludur.. OSHC; öğrencilerin (veya onlara eşlik eden eşleri ve 18 yaşından küçük çocuklarının) muayene ücretlerinde %85 (hastanelerde %100) civarında bir indirimi, devlet hastanelerinde muayenelerini, acil ambulansla taşınmalarını, reçetede yazılan ilaç masraflarının karşılanmasını kapsar. Sözkonusu sağlık sigortası, psikoterapi, diş hastalıkları ve Avustralya'da bulunulan ilk 9 ayda ortaya çıkan doğumla ilgili herhangi bir rahatsızlığı kapsamaz. OSCH Avustralya'da kaldığınız süre boyunca zorunlu olup , OSCH üyeliğinizi devam ettirmemeniz göçmen bürosuna bildirilecek bu da vizeniz ile ilgili problem yaratacaktır.


Genel Yaşam

  • Avustralya Doları ülkedeki tek yasal para birimidir. Diger ülkelerin paraları, hava alanları, bankalar ve büyük otellerde bulunan döviz bürolarında bozulabilir. Seyahat çekleri Avustralya Doları ise kullanımı daha kolaydır, ancak bankalar bütün ükelerin para biriminde olan çekleri bozarlar.
  • Avustralya'nın yaklaşık üçte biri tropik bölgede geri kalan bölümleri ise ılıman bölgededir. En soğuk bölgeler Tasmania ve kıtanın güney doğu bölgesidir.
  • Avustralya'nın çok geniş ve güvenli toplu taşımacılık ağı olup, ulaşım tren, otobüs, tramvay ve vapur servisleri ile sağlanır. Biletleri tren istasyonlarında, vapur iskelelerinde ya da otobüs ve tramvayların içinden satın almak mümkündür. Avustralya'da ayrıca ikisi uluslararası olmak üzere pek çok yerel hava limanı vardır. Bazı eyaletlerde yabancı öğrencilere seyahat ücretlerinde ayrıcalık gösterilir.
  • Avustralya'da 3 aydan daha kısa bir süre kalacaksanız, uluslararası bir ehliyet ile araç kullanabilirsiniz. Ancak 3 aydan daha uzun süre kalacaksanız, Avustralya'da geçerli bir ehliyet almanız gerekir. Bunun için de ehliyet sınavına girmek zorunludur.