İNGİLTERE'DE

Dil Eğitimi Üniversite Eğitimi Vize Yabancılar Polisine Kayıt Çalışma İzni Vize Uzatma Sağlık Hizmetleri Genel Yaşamİngiltere olarak bilinen ülke İngiltere (England), İskoçya (Scotland), Galler (Wales) ve Kuzey İrlanda (Northern Ireland) ülkelerinden oluşan Birleşik Krallık'dır. Kuzey İrlanda dışındaki diğer üç ülke Büyük Britanya Adasını oluşturur. Birleşik Krallık Kraliçenin devletin ve hükümetin resmi başkanı olduğu monarşi ile yönetilmekte olup, başkent Londra'dır. Ancak Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerin herbiri özel bir kimliğe sahiptir ve bu dört ülke Birleşik Krallık çatısı altından bir birliktelik oluşturduğundan ülkeler arası geçiş için pasaport gerekli değildir.

Dil Eğitimi

İngiltere'nin hemen hemen her bölgesinde İngilizce eğitim alabileceğiniz dil okulları bulmanız mümkündür. Okulların haftalık ders saatleri 15 ile 35 saat arası değişmekte olup, sabahtan veya öğleden sonra kurs olanakları bulunur. Okul mevcudu okuldan okula farklılık göstermekle beraber sınıflardaki öğrenci sayısı genellikle 6-10 arasında değişir. Genel İngilizce kursları okullarda yıl boyunca kesintisiz sürmekte olup, 2 haftadan 52 haftaya kadar devam eden programlar bulunur. İngiltere Dil Okulları Fiyat Listesi için tıklayınız..


Üniversite Eğitimi

İngiltere'de farklı derecelerde eğitim veren 250'yi aşkın yüksek öğretim kurumu lisans ve yüksek lisans programları ile her yıl tüm dünyadan yüzbinlerce gence zengin seçenekli eğitim imkanı sunar. İngiltere'de bir çok lisans program 3-4 yıl sürer. İngilliz Üniversiteleri, İngiltere'deki normal lise mezunu düzeyindeki öğrencileri (A-Advanced Level) kabul eder. Türkiye'de liseden mezun olan öğrenciler, İngiliz lise sistemine göre A level düzeyinde kabul edilmediklerinden , A level düzeyine gelebilmeleri için 1 yıl süre ile Foundation(hazırlık eğitimi) almaları gerekir. İngiltere'de üniversite eğitimi almak isteyen öğrencinin iyi derecede İngilizce bilmesi zorunludur. Lisansüstü eğitimler 9 ay ile 1 yıl arasında sürmekte olup , İngiliz Üniversiteleri Sosyal Bilimler ( MA-Master of Arts) ve Fen Bilimleri(Msc-Master of Sciences) alanlarında master derecesi vermektedir. Yüksek lisans diplomasına sahip öğrenciler doğrudan doktora (Ph) programına başlayabilirler.


Vize

Birleşik Krallık'da eğitim alacak öğrenciler için için 2 tür vize mevcuttur. Her iki vize kategorisinde de tam zamanlı (haftada en az 15 saat / 20 ders) bir kursa kabul edilmiş olmak zorunludur. Ankara Vize Başvuru ve İstanbul Vize Başvuru Merkezleri her kategorideki vize müracaatlarını kabul etmektedir. Vize Başvuru Merkezleri World Bridge Service Seyahat Acentesi tarafından yönetilmektedir.


Genel Öğrenci Vizesi

1 Nisan 2009 tarihinde yürürlüğe giren Tier 4 Puana Dayalı Vize Sistemi kapsamındaki genel öğrenci vizesine;6 aydan daha uzun süreli bir kursa kayıt olmanız koşuluyla veya 6 aydan daha kısa süreli bir kursa kayıt olmakla beraber, Birleşik Krallık'ta çalışmak ve /veya kalışınızı uzatmak niyetinde iseniz başvurabilirsiniz. Genel Öğrenci Vize başvurusu için Tier 4 Sponsor iznine sahip bir kuruma kabul edilmiş olmanız gerekir. Seçmiş olduğunuz okul sizin kişisel bilgilerinizi ve devam edeceğiniz kurs ile ilgili bilgileri içeren ve kursa kabul edildiğinizi teyit eden online bir başvuru dolduracak(CAS - Confirmation of Acceptance for Studies) ve CAS referans numarasını size bildirecektir.Sözkonusu referans numarasının vize başvurusunda teyit edilmesi zorunludur.CAS belgesi, eğitiminizi sağlayan kuruluşun sizin adınıza göçmenlik sponsoru olarak hareket edeceğinin ve sizin belirlenen kursa devam edeceğinizden emin olarak Birleşik Krallık'ta geçireceğiniz zaman zarfında sorumluluğunuzu almayı kabul ettiğinin göstergesi olacaktır.
Bu tür vize kategorisinde vize başvurusu yapan adayların Avrupa Topluluğu 'Reference for Languages Level B1' İngilizce seviyesine sahip olması ve bunu kanıtlaması ( Toefl , IELTS vs. sınav sonuç belgesi veya eğitim kurumunun online yapmış olduğu dil yeterlilik sınavı sonucu) zorunludur. Genel öğrenci vizesi kurs süresi kadar verilir. Vizenizi aldıktan sonra okul değiştirmek isterseniz Birleşik Krallık Border Agency'i bilgilendirmeniz ve yeniden vize başvurusu yapmanız gerekir. Vize Belgeleri için tıklayınız.

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

Bu tip vizeye; kursunuz 6 ay veya daha az süreli ise ve calışmak veya kursunuzla ilgili bir iş edinmek istemiyorsanız; ya da Birleşik Krallık'ta kalışınızı uzatma niyetinde değilseniz başvurabilirsiniz.
Öğrenci ziyaretçi Vizesine hak kazanabilmek için;

  • Tier 4 Sponsor iznine sahip bir kuruma kabul edilmiş olmanız gerekmektedir ya da
  • Kurumun UK Border Agency'nin (İngiltere Sınır Dairesi) onaylamış olduğu akreditasyonlu birimlerinin biri tarafından resmen tanınmış bir kurum olması ya da
  • programının bir bölümünü Birleşik Krallık'ta sunan ve kendi akreditasyonuna sahip olan ve okul derecesi Birleşik Krallık okul derecesine eşdeğer olan deniz aşırı Yüksek Öğrenim Kurumu olmalıdır. Vize Belgeleri için tıklayınız

Yabancılar Polisine Kayıt

İngiltere'de 6 aydan fazla kalacak öğrencilerin İngiltere'ye giriş yaptığı tarihten en geç 7 gün içinde Polis Teşkilatının Yabancılar Kayıt Masasına (Aliens' Registration Office'e kayıt olması gerekir. Kayıt için pasaportunuz, 2 resim ve 35 Pounds kayıt ücreti alınmaktadır.Size pasaport ve vize bilgilerinizin bulunduğu bir belge (Registration Certificate) verilecektir.


Çalışma İzni

Genel Öğrenci Vizesine sahip olan öğrenciler, kurs süresi boyunca yarı zamanlı( haftada maksimum 10 saat), tatillerde ise tam zamanlı bir işte çalışabilirler. Üniversite veya master öğrencilerinin ise eğitim süresi boyunca haftada 20 saat tatillerde ise tam zamanlı çalışma hakkı bulunur. Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, ücretsiz ve kursla bağlantılı bir iş söz konusu olsa dahi çalışmanıza izin vermez. Birleşik Krallık'ta ücretli veya ücretsiz çalışmak istiyorsanız Genel Öğrenci Vizesine başvuru yapmanız gerekir.


Vize Uzatma

Genel Öğrenci Vizesi sahiplerine kurslarını tamamlamak (ek sınavlara girmekte de dahil olmak üzere) veya ek derslere devam etmek üzere vizelerini uzatma hakkı verilmiştir. Diploma programları dışındaki eğitimler ile vizenizi maksimum 3 yıl uzatmanız mümkündür. Vizenizi uzatmak için vize sürenizin sona ermesinden önce Public Enquiry Office'e (PEO) başvurmanız gerekir. Vize uzatma işlemleri için posta yolu ile yapılan başvurularda £357, kişisel başvurularda ise £628 ücret alınmaktadır. Öğrenci ziyaretçi vizesi Birleşik Krallık'ta 6 aya kadar kalış izni vermektedir. Bu nedenle hiç bir şekilde uzatmak mümkün değildir.


Sağlık Hizmetleri

İngiltere'de 6 aydan daha uzun süreli bir eğitim programına kayıtlı öğrenciler Ulusal Sağlık Hizmetinden (NHS - National Health Service) yararlanabilirler. İngiltere'de National Health Service'den yararlanabilmeniz için kaldığınız bölgedeki yerel doktora kaydınızı yaptırmanız gerekir. Kaydınız yapıldıktan sonra adresinize NHS numaranızı bildiren bir kart gelecektir. Diş sağlığı konusunda yerel diş doktoruna da kayıt yaptırmanızı öneririz.Kaydınızı yaptırırken NHS indirimlerinden yararlanabilmek için diş doktorunun NHS hastalarını kabul edip etmediğini öğreniniz. İngiltere'deki eczanelerde reçetesiz ilaç satılmaz. Doktor tarafından verilen reçete ile eczaneden alacağınız ilaçlar için belirli tutarda ödeme yapmanız gerekir.


Genel Yaşam

İngiltere'deki pek çok banka öğrenciler için hesap açmaktadır.Hesap açtırmak için okulunuzdan öğrenci olduğunuza dair belge almanız gereklidir. Hesabınız açıldıktan kısa bir süre sonra size ATM kartı gönderilecektir. Şehir içi taşımacılıkta metro (Londra'da), otobüs ve taksi kullanılır.Metro ve otobüs Londra'da en çok kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Kullanım sıklığına göre, günlük, haftalık, aylık veya dönemlik geçiş kartları (travel card/ oyster card) metro ve otobüslerde kullanılır ve indirimli olarak seyahat etmenizi sağlar.Günlük olarak alacağınızın biletin tek gidiş yerine gidiş - dönüş olması fiyatta bir indirim sağlayacaktır.Toplu taşım araçlarına ödeyeceğiniz ücret gideceğiniz mesafeye göre farklılık gösterir.Otobüs ve metro tarifelerini duraklardan ücretsiz olarak edinebilirsiniz. İngiltere'de 21 yaşından büyük olup, uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi (international driving license) sahipleri araba kiralayabilir ve kullanabilir.Türkiye'den almış olduğunuz ehliyetinizi de İngiltere'ye giriş tarihinizden başlamak üzere 1 yıl süre ile kullanabilirsiniz.