İRLANDA'DA EĞİTİMToplam nüfusun dörtte birini barındıran Dublin ve bir kaç şehir dışında ülkenin diğer şehirleri nüfus yoğunluğu açısından oldukça küçük merkezlerdir.Kuzey doğu İrlanda İngiltere'nin idaresi altındadır. Ülkede Galce ve İngilizce resmi dil olarak kabul edilmesine rağmen genelde İngilizce konuşulur.İrlanda ılıman deniz iklimine sahiptir ve yıl boyunca yağış alır. Para birimi Euro'dur.

Dil Eğitimi

MEI-RELSA İrlanda'da bulunan dil okullarının eğitim standartlarının yükseltilmesi, denetlenmesi ve onaylanmasından sorumlu bir kuruluştur.2000 yılında tek bir bünye altında birleşen RELSA(Recognised English Language School) ve MEI ( Marketing English in Ireland) MEI-RELSA adını almıştır. Bu organizasyona bağlı dil okulları aynı zamanda İrlanda Hükümeti Eğitim Müşavirliğince de tanınmıştır. İrlanda Dil Okulları Fiyat Listesi için tıklayınız.


Vize

15 Nisan 2009 tarihinden itibaren Ankara'da bulunan İrlanda Büyükelçiliği online vize başvuru sistemini başlatmıştır. Bütün başvurular için öncelikli olarak online başvuru formunun doldurması zorunlu olup istenen tüm dökümanlar , Marmara ve Ege Bölgesi haricinde diğer tüm bölgelerde yaşayan kişiler tarafından Ankarada'ki Büyükelçiliğe ve Marmara ve Ege Bölgesinde yaşayan tüm kişiler tarafından İstanbul'da bulunan Konsolosluğa teslim edilmelidir.
Başvurular Büyükelçilik tarafından Dublin'de bulunan vizeden sorumlu daireye iletilir. Burada onaylanan vizeler Büyükelçiliğe bildirilir. Bu işlemler yaklaşık olarak 4-7 hafta arası alır. 2 tür öğrenci vizesi mevcuttur. C Eğitim Vizesi : İrlanda'da 90 günden daha az sür eğitim alacak kişilere verilir. D Eğitim Vizesi : İrlanda'da 90 günden daha uzun süre eğitim alacak kişilere verilir. Vize belgeleri için tıklayınız..

Polis Kaydı

İrlanda'da 3 aydan daha uzun süre ile kalacak öğrencilerin Garda National Immigration Bureau (GNIB) veya en yakın Garda merkezine (İrlanda Polisi) kayıt yaptırması gerekir. Kayıt esnasında öğrenciden 2 adet vesikalık resim, pasaport, okul kabul belgesi ve konaklama adresi istenir.


Çalışma İzni

İrlanda'da yabancı öğrencilere hafta 20 saate kadar yarı zamanlı çalışma izni verilir.Çalışma izni alabilmek için öğrencinin Garda National Immigration Bureau (GNIB) veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekir.


Vize Uzatma

İrlanda'da vize süresini uzatmak isteyen öğrencilere , maddi olanaklarının eğitimlerini sürdürmeye yeterli olması ve derslere düzenli olarak devam ettiklerini kanıtlamaları koşuluyla izin verilir. Vize uzatma işlemi için öğrencinin Department of Justice'den Garda National Immigration Bureau (GNIB) veya en yakın Garda merkezi aracılığıyla izin alması gerekir.


Sağlık Hizmetleri

İrlanda mükemmel bir sağlık sistemine sahiptir. Yaklaşık 681 kişiye bir doktor düşmektedir. İrlanda'da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. İrlanda' ya eğitim için giden ve 1 akademik yil (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır