İSPANYA'DA EĞİTİMDünyanın en çok konuşulan üçüncü ve 21 ülkenin resmi dili olan İspanyolca'nın ana vatanı İspanya, Akdeniz'de kültürel karakteri olan bir Avrupa ülkesidir. Kültürel ve coğrafi çeşitliliğiyle insanı etkisi altına alan İspanya, özgün flamenko dansı ve boğa güreşlerinin ötesinde tarihi ve doğal cazibeleriyle sizi şaşırtacaktır. Sıra dışı yaşam tarzıyla, nostalji ve modernitenin oluşturduğu armonisiyle karşımıza çıkan Barselona ve rahatlatıcı Akdeniz havasıyla ünlü Valensiya gibi şehirler herkezi cezbetmektedir. Başkent Madrid'in hafızasını koruyan tarihi dokusu ve büyüleyici arkeolojik yapısı, şehir dışına doğru çıkıldıkça yerini düzenli yaşam alanlarına bırakmaktadır.

Dil Eğitimi

Çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle bir eğitim ve kültür merkezi halini almış olan bu ülkede, İspanyolca'nızı ilerletme imkanı bulabileceksiniz. İspanya'da dil eğitim programlarına başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar ihtiyacınıza göre 1 ile 48 haftaya kadar kayıt yaptırabilir, Genel İspanyolca'dan DELE Hazırlık kurslarına ve Yaz Okullarına kadar farklı programlardan size en uygun olanı seçebilirsiniz. Aile yanı ve yurt konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilir ya da öğrenci evlerinde kalarak farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşabilirsiniz.İspanya Dil Okulları Fiyat Listesi için tıklayınız..


Üniversite Eğitimi

İspanya'da devlet Üniversitelerinin yanısıra özel üniversiteler de mevcut olup, üniversitelerin eğitim dili genellikle İspanyolca'dır. Ancak, vakıf üniversitelerinde eğitim dili İngilizce olan programlar da bulunmaktadır. Yüksek öğrenimdeki öğrencilerin %95'i üniversitelerde öğrenim görürler. Geri kalan %5'lik bölüm ise ya üniversite denginde fakat özel yapısı gereği üniversite sayılmayan öğrenim kurumlarında (Yüksek Sanat öğrenimi veya Yüksek Askeri öğrenim); ya da yüksek düzeyde mesleki öğrenim yapan kurumlarda eğitim alırlar. Bu kurumların bazıları mezunlarına üniversite derecesi ayarında sertifika verir. İspanya'daki üniversitelerde eğitim alabilmek için yabancı öğrencilerin yerine getirmesi gereken bazı önkoşullar vardır. Öncelikli olarak, öğrenciler mezun oldukları orta öğretim kurumundan aldıkları diplomanın İspanya'daki üniversiteye giriş için İspanya'ya denk olduğunu teyit ettirmelidirler. Denklik onayını verecek kurum, Madrid'deki İspanya Eğitim, Sosyopolitik ve Spor Bakanlığı'dır.Teyit için gereken belgeleri, İstanbul'daki İspanya Büyükelçiliği ya da Ankara'daki Başkonsolosluk aracılığıyla iletebilirsiniz. Teyit alan öğrenciler Selectividad (PAAU) sınavına ( İspanya'nın üniversiteye giriş sınavı)girmelidir. İki çeşit Selectividad sınavı bulunmaktadır; LOGSE (Ley de Ordinación General del Sistema Educativo) ve EEC'dir. Sözkonusu sınav İspanya Üniversiteleri ve Uzaktan Eğitim birimleri tarafından düzenlenen bir sınav olup , koşulları, yeri, zamanı, ücreti ve ödeme şekilleri ile ilgili bilgiye internet sitesinden ulaşılabilirsiniz.Öğrencinin sınavda aldığı sonuç ile lise notlarının ortalaması, sınav notunun %60'ı notlarının da %40'ı alınarak hesaplanır. Her üniversite, programları ve bölümleri için en düşük puanı kendi açıklar. Öğrenciler de puanlarının tutması koşulu ile başvurularını yapabilirler.


Vize

Yeşil pasaport sahipleri kısa süreli seyahatler için (90 günü aşmamak kaydı ile) vizeden muaftır. Ancak daha uzun süreli kalışlarda vize alınması şarttır. Vize başvuru işlemlerini seyahat edecek şahsın kendisi yapmalıdır. Vize belgeleri için tıklayınız.


Oturma İzni

İspanya'da öğrenci olarak 6 aydan daha az bir süre ile kalmak isterseniz oturum kartı çıkarmanıza gerek kalmadan eğitim alabilirsiniz. 6 ayı aşan süreli eğitimlerde girişinizi takip eden 1 ay içerisinde öğrenim gördüğünüz bölgede oturum kartı almanız gerekir. İspanya'da eğitim alan öğrencilerin yasal çalışma hakları bulunmaz.


Sağlık Sigortası

Öğrenciler İspanya'daki eğitimleri süresince sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamanız durumunda tedavinizi yaptırdıktan sonra ayrıntılı bir fatura almayı unutmayınız. Zira bazı sigorta şirketleri geri ödeme yapmak için bu belgenin noter tasdikli bir çevirisini isteyebilir. Ayrıca acil olmayan durumlarda doktora gitmeden bir eczacının tavsiyelerinden ve yazdığı ilaçlardan yararlanabilirsiniz. İspanya'da tüm acil durumlar (polis, itfaiye, ambulans) için ülkenin her yerinden arayabileceğiniz telefon numarası 112'dir.


Genel Yaşam

İspanya'da şehir içi ulaşımlarda metro, tren ve otobüslerde kullanılan indirimli seyahat kartlarından yararlanabilirsiniz. İspanya'da Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC) sahibi olabilir, hem seyahatlerinizde hem de müze ve galerilerin girişlerinde indirimli ücretlerden faydalabilirsiniz. Uluslararası öğrenci kartlarına ülkenin farklı şehirlerinde bulanan öğrenci acentalarından temin etmeniz mümkündür. İspanya'da bankalar hafta içi genelde 08.00 - 14.00 arası açık olmakla beraber bazı bankalar Cumartesi günleri saat 13.00'a kadar hizmet vermektedir. Ancak Ağustos ayı boyunca genellikle Cumartesi günleri kapalı olurlar. Kısacası doğası, kültürü ve sıcak kalpli Akdeniz insanları ile İspanya'da İspanyolca öğrenmenin keyfini hiç bir yerde bulamayacaksınız..