İTALYA'DA EĞİTİMİtalya, Avrupa'nın en neşeli, hayat dolu ülkelerinden biridir. Avrupa'nın açık müzesi görüntüsünde olan İtalya'nın sihirli büyüsü ve halkı, buram buram sanat, moda kokan sokakları, çekici mutfağı ülkeyi keşfetmek için insanları cezbeder. İtalya'da konuşulan dil, Toskana Bölgesine özgü bir dil olup ortaçağ döneminde yaşamış yazar ve siyaset adamları tarafından bütün İtalya'ya yayılmış, cumhuriyet ile ülkenin resmi dili haline gelmiştir.

Dil Eğitimi

Ülke genelinde büyük şehirlerde özellikle Roma ve Floransa'da pek çok dil okulu mevcuttur.Dil okullarının büyük bir çoğunluğu özel olmasına rağmen üniversitelerin dil okulu bölümlerinde de dil eğitimi verilir. İtalya'da dil eğitim programlarına başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar kayıt yaptırabilir, Genel İtalyanca, CILS Hazırlık Kursları, İş İtalyancası, Yaz Okulları, Moda Tasarım ve Kültür, Sanat Programlarından size en uygun olanı seçebilirsiniz. İtalya Dil Okulları listesi için tıklayınız.. Sanat, moda, tasarım, sanatları konularında eğitim alarak, hem yeteneklerinizi geliştireceğiniz hem de farklı kültürleri tanıyarak donanım kazanacağınız pek çok ünlü okul ile çalışan Istanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı size farklı bir yaşamın kapılarını açıyor. Temsilcisi olduğumuz dünyaca ünlü sanat, moda, tasarım okulları için tıklayınız..


Üniversite Eğitimi

İtalya'daki bütün üniversiteler devlet tarafından desteklenmektedir. Bu nedenle harçlar oldukça düşüktür. Ön lisans eğitimi 3 yılda tamamlanmaktadır. Lisans eğitimlerinin süresi ise programlara göre 4 ya da 5 yıl sürmektedir. Üniversiteye kabulde en az 12 yıllık eğitim almış olmak ön koşuldur (eğitim sırasında okunan hazırlık sınıfları n 12 yıllık eğitim kapsamında sayılmamaktadır). Üniversite eğitimi için yeterli derecede İtalyanca bilgisi de diğer önemli bir koşuldur.İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu Türkiye'de verilen diplomaların denklik belgelerini tanzim etmektedir. Sözkonusu belgeler İtalyanca'ya tercüme edilmeli ve noter tarafindan tasdik edildikten sonra Kaymakamlık tarafından Apostil şerhi konulmalıdır.


Vize

IDATA İstanbul İtalya Başkonsolosluğu adına, vize başvuru işlemlerini koordine etmektedir 90 günden kısa süreli kalışlarda öğrenciler turist vizesine (C tipi) başvurmalıdırlar. 90 günden uzun süreli kalışlar için ise uzun süreli (D tipi) vize başvurusu yapılmalıdır. Uzun süreli D Tipi vizenin her yıl İtalya'da yenilenmesi koşulu söz konusudur.İtalya Vize belgeleri için tıklayınız.


Oturma İzni

İtalyan kanunları, 90 günden daha uzun bir süre ile İtalya'da kalacak öğrencilerin İtalya'ya varışlarından sekiz gün içinde bulundukları bölgedeki polis ofisine (Questura, Ufficio Stranieri) "Oturma İzni" (Permesso di Soggiorno) için başvurmalarını zorunlu kılar.


Çalışma İzni

Çalışma İzni İtalya'da çalışma izni almak isteyen öğrenciler seyahatleri öncesinde kendi ülkelerinden başvuru yaparak ve İtalya'daki işverenlerinin yetkili mercilere müracaatta bulunması koşulu ile çalışma izni alabilirler.


Sağlık Hizmeti

İtalya'da sağlık hizmeti, Sanitarie Locali (USL) adı verilen yerel sağlık kuruluşları tarafından verilir. Yurtdışında herhangi bir sigorta kapsamında olmayan öğrenciler İtalya'daki kalışları süresince kendilerini sigorta yaptırmalıdırlar. Avrupa Birliği vatandaşları İtalya'ya gelmeden önce kendi ülkelerindeki sağlık makamlarından elde edecekleri E111 formu sayesinde İtalya'da ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkına sahiptirler. İtalya sizi tarihin büyülü atmosferinde yolculuğa çıkmaya çağırıyor. Samimi insanları, yemekleri, kültürel mirasıyla yaşayan bu ülke her türlü ihtiyacınızı ve beklentinizi karşılayacaktır.