RUSYA'DA

Dil Eğitimi Üniversite Eğitimi Vize Yabancıların Kayıt Zorunluluğu Göçmen Kartı Çalışma İzni Sağlık Sigortası Genel YaşamRusya geniş toprakları ve sayfalara sığmayan tarihiyle birçok insanın ilgisini çeken bir ülkedir. Sanat, bilim ve edebiyatın yeşerdiği bu topraklarda alacağınız eğitim size yeni ufuklar açma fırsatı sağlayacaktır. Son yıllarda Rusya ile kurulan ekonomik ilişkilerin gelişmesi Rusça'yı popüler bir dil haline getirmiş ve Rusya'da dil eğitimi yaygınlaşmıştır. Yaşam masraflarının düşük maliyetli olması bu ülkede alınacak eğitimde artı bir özelliktir.

Dil Eğitimi

Dil eğitim programları özel dil okulları ve üniversitelerin hazırlık sınıflarında verilmektedir. Rusya'da üniversite okumak isteyen öğrencilerin dil yeterlilik sınavından geçmesi zorunlu olup, geçer not alabilmek için minimum 6-8 ay arasında dil eğitimi almak gerekir. Dil eğitim programlarına başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar ihtiyacınıza göre kayıt yaptırabilir, farklı programlardan size en uygun olanı seçebilirsiniz. Rusya Dil Okulları Fiyat Listesi için tıklayınız..


Üniversite Eğitimi

Rusya üniversitelerinde eğitim dili Rusça'dır. Lisansüstü eğitim Rusça'nın yanı sıra İngilizce olarak da yapılabilir. Yabancılar kolaylıkla üniversitelere kabul edilmektedir. Lisans ve lisansüstü eğitim için önce 1 yıllık Rusça hazırlık kursu alınır.Rusça bildiğini belgeleyen öğrenciler doğrudan eğitime başlayabilirler. Rusya'da üniversitelere girmek için merkezî sınav sistemi yoktur. Her üniversitenin gerek dil yeterliliği gerekse eğitim alınacak alan ile ilgili farklı başvuru koşulları vardır. Lisans eğitimi almak isteyen Türk vatandaşlarından ÖSS'ye girmiş olma şartı aranmaktadır. Rusya'da lisans eğitimi genel olarak 5 , tıp ve bazı mühendislik bölümleri 6 yıldır. Rusya özellikle dil, mühendislik, tıp ve sosyal branşlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için cazip bir ülkedir.


Vize

Rusya'da eğitim görecek öğrenciler için farklı kategorilerde vize uygulaması mevcuttur. 4 hafta veya daha kısa süreli eğitim almak isteyen öğrencilere turistik vize verilmektedir. Bu vize tipi , tek girişli olup , Rusya'da uzatılması mümkün değildir. 1-3 ay arası süre ile eğitim alacak öğrencilerin kısa süreli öğrenci vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bu tip vizede öğrenciye Rusya İçişleri Bakanlığından bir davetiye yazısı gelir ve vize işlemleri 4 hafta alır. 3 aydan daha uzun süre ile eğitim alacak öğrencilerin kısa süreli öğrenci vizeleri Rusya'da uzatılmaktadır. Vize Belgeleri için tıklayınız.


Yabancıların Kayıt Zorunluluğu

Rusya Federasyonuna giriş yapan yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye giriş yaptıkları tarihten 3 gün içerisinde pasaport ve vizelerini, Pasaport Vize Kayıt İdaresine kayıt ettirmeleri gerekir. Kayıt işlemi pasaport veya göçmen kartı üzerine damga konulması suretiyle gerçekleştirilir. Bu damga üzerinde kayıt tarihi ve süresi yer alır. Uygulamada kayıt işlemi turistik seyahatlerde konaklamanın olduğu otel görevlileri tarafından veya daveti gerçekleştiren kişi veya firmalar aracılığıyla yapılmaktır.

Göçmen Kartı

Yabancı vatandaşların Rusya Federasyonuna girişleri sırasında, kimlik ve diğer bazı bilgilerini beyan ettikleri ve iki nüsha olarak doldurdukları göçmen kartının giriş mühürlü olan bölümü giriş sırasında sınır kapısı görevlilerince alınır ve giriş noktasındaki göçmen kontrol noktasına iletilir. Göçmen kartının çıkış bölümü ise seyahat süresince yabancı kişide kalır ve Rusya Federasyonundan çıkış sırasında gümrük görevlilerine teslim edilir. Çıkış sırasında göçmen kartını teslim etmeyen yabancının Rusya Federasyonuna tekrar girişine izin verilmez.


Çalışma İzni

Rusya'da eğitim gören öğrencilerin yasal çalışma hakkı bulunmaz.


Sağlık Sigortası

Öğrencilerin Rusya'daki eğitimleri süresince sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.


Genel Yaşam

  • Başkent Moskova, tarihi ve kültürel dokusuyla, dünyaca ünlü Kızıl Meydan'ı , geniş yolları ve caddeleri, düzenli, temiz ve bakımlı parkları, birşok modern binaların, görkemli katedrallerin süslediği, 300 km metro ağıyla örülü dünyadaki sayılı metropollerdendir. İkinci büyük şehir St. Petersburg ise bir kültür, sanat, turizm şehri olup, 5 milyon civarında insan yaşamaktadır.
  • Karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve metro ağıyla örülmüş Rusya'nın bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Şehir işi ulaşımda gelişmiş bir alt yapısı olan başkent Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirlerde ulaşım son derece pratik ve rahattır. özellikle Moskova dünyanın en uzun ve en derin metro ağına sahiptir.
  • Rusya, dünyanın en soğuk ülkesidir ve tüm yerleşim bölgelerinde doğalgaza dayalı merkezi ısıtma sistemi mevcuttur. Gerek üniversite yurtlarında gerekse evde kalan öğrenciler işin kış aylarında bir ısınma problemi yoktur.