YENİ ZELANDA'DA

Dil Eğitimi Üniversite Eğitimi Vize Çalışma İzni Vize İptali Sağlık Sigortasıİki ayrı adadan oluşan Yeni Zelanda farklı etnik kökenli insanlardan oluşan çok kültürlü bir toplumdur. Nüfusun önemli bir kısmı İngiliz kökenlidir. Ekonomik olarak gelişmiş ve refah seviyesi yüksek bir ülke olup, eğitim giderleri ve yaşam masrafları pek çok ülkeye kıyasla daha düşüktür. Doğal güzellliklerinin yanısıra yabancı öğrencilere sunduğu ileri seviyedeki eğitim kalitesiyle son yıllarda öğrenciler için cazip bir ülke haline gelmiştir. Güney yarım kürede bulunan ülkenin iklimi Akdeniz iklim özelliklerini taşımaktadır.

Dil Eğitimi

Yeni Zelanda'da İngilizce dil eğitimi özel İngilizce dil okullarında, üniversite, politeknik veya teknoloji enstitüleri bünyesinde bulunan dil enstitülerinde verilmektedir. Eğitim kurumları devlet destekli bir kurum olan NZQA (New Zealand Qualifications Authority), üniversiteler ise NZVCC (New Zealand Vice Chancellors Commitee tarafından) tarafından denetlenmektedir. Öğrenci vizesi alabilmek için eğitim programının istisnai durumlar hariç (programın List of Qualifications Exempt from Assessment veya List of Qualifications Recognised as an Exception listelerinde bulunması) NZQA onaylı olması zorunludur. Yeni Zelanda Dil Okulları Fiyat Listesi için tıklayınız...


Üniversite Eğitimi

Yeni Zelanda yüksek öğrenim sistemi, devlet destekli sekiz üniversite, kolejler, politeknikler ve teknoloji enstitülerinden oluşmakta olup, çoğu lisans programı 3 yıl sürmektedir. Yeni Zelanda'da üniversite okumak için ön koşul yeterli derecede İngilizce bilmek ve lise mezunu olmaktır. Üniversitelerin kabul şartları temelde aynıdır ancak üniversiteler yüksek talep olan bölümlere özel şartlar öngörebilirler.


Vize

Yeni Zelanda'ya 3 aydan kısa süreli eğitim için gidecek öğrenciler ziyaretçi vizesine başvurabilirler. En az 3 ay veya daha uzun süreli veya aynı zamanda veya birbirini takip edecek şekilde birden fazla kısa süreli eğitim alacak öğrencilerin öğrenci vizesine başvurması zorunludur. Öğrenci vizesi için haftada en az 20 saat veya yüksek eğitim kurumlarında bir sömestir'de 3 ders almak zorunludur. Vize belgeleri için tıklayınız..


Çalışma İzni

Tam zamanlı eğitim alan öğrencilere aşağıdaki  koşullarda yarı zamanlı çalışma izni verilmiştir:

 • Uygulamalı iş tecrübesinin eğitimin zorunlu bir parçası olması durumunda veya,
 • 12 ay veya daha uzun süreli eğitim alan öğrenciler için Christmas ve yılbaşı tatillerinde ve/ veya,
 • aşağıdaki koşulların taşıyan ve akademik yıl sırasında çalışmak isteyen öğrenciler.
  • Minimum 2 yıl süreli bir kursa yazılmış olmak veya,
  • en az 6 aylık bir kursa yazılmış olmak ve  IELTS sınavından en az 5.0 almak veya
  • orta öğretimin 12 -13. yıllarında okuyan öğrenciler için ailesinin ve eğitim kurumunun yazılı onayını almış olmak.

Vize İptali

Aşağıdaki koşullarda öğrenci vizesi geçersiz sayılır. 

 • Eğitime devamsızlık,
 • vizenin izin verdiği kurallar dışında çalışmak,
 • izin almaksızın vizenin izin verdiği eğitim kurumundan farklı bir eğitim kurumunda eğitim almak,
 • yasal veli veya aile ile kalması gereken öğrencilerin bu kurala uymaması.

Sağlık Sigortası

Ülkede özel ve kamuya ait sağlık ve tıbbi yardım kuruluşlarında yüksek standartlarda sağlık hizmeti sunulmaktadır. Ancak kaza durumları dışında bu hizmetler ücret karşılığında sağlanır. Bu nedenle öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur.