londra
londra
londra
londra

Avrupa’nın öncü şehri

Londra İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti ve en büyük şehridir. 8,4 milyona yaklaşan nüfusuyla şehir ekonomi, endüstri, sanat ve ticaret gibi pek çok farklı alanda dünya lideri şehirlerden biridir. Tasarım, sanat ve çağdaş kültürün modern dünyada bir lideri olan Londra herkesin görmesi gereken bir şehirdir.

  • Çok kültürlü kent dokusu

Londra, New York’la birlikte dünyanın en çok-kültürlü iki şehrinden biridir. 300’den fazla dilin konuşulduğu şehir Avrupa’da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. Londra sadece kültür, sanat ve geleneksel bakımdan zengin olmayıp, ayrıca dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olarak da son derece modern bir imaj sergilemektedir. Londra’nın her mahallesinin kendine özgü bir karakteri bulunmasından ötürü Londra’da eğitim alan kişilerin veya Londra’yı ziyaret eden kişilerin pek çok farklı kültürü tanıma imkanları bulunmaktadır. 

  • Uluslararası turizmin kesişim noktası

Uluslararası turizmin en önemli kesişim noktalarından biri olan Londra, dünyanın en kalabalık hava trafiğine sahiptir. Londra’da 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır ve bunların en büyüğü Heathrow'dur. Dolayısıyla Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır. 

  • Çekim merkezleri

Thames Nehri'nin ikiye böldüğü Londra şehri, 143 adet kayıtlı park ve bahçeye sahiptir. National History Museum, Barbican Arts Centre, British Museum, şehrin kalbi denebilecek Trafalgar Meydanı, Londra Köprüsü, Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı, London Eye ve Thames Nehri şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden sadece birkaçıdır. 

  • Dünyaca ünlü futbol kulüpleri

Şehir ayrıca Avrupa ve dünyanın en popüler futbol kulüplerinden Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspur ve West Ham United’a da ev sahipliği yapmaktadır.

  • Üst düzey eğitim kalitesi& Öğrencilere özel sosyal imkanlar

Londra’nın dünya çapında ünlü olduğu ve bunu fazlasıyla hak ettiği bir diğer alan da yükseköğrenimdir. Tarihi ortaçağa kadar uzanan eğitim kurumlarına sahip şehirde City of London College, King’s College London, London International College, Trinity College of Music, Royal College of Music ve West London College, şehirdeki saygın eğitim kurumlarından bazılarıdır. 

Londra ayrıca öğrenciler için bol miktarda ücretsiz etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlikler arasında müze ve galeri gezileri, müzikaller, festival ve park ziyaretleri bulunmaktadır. 70’i aşkın müze ücretsiz turlar düzenlemektedir ve bunların arasında British Museum ve Milli Galeri de bulunmaktadır. 

  • Sosyal İmkanlar

Londra, dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olup, 1800’ü aşkın park ve bahçeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu park ve bahçelerde ücretsiz eğlence alanları bulunmaktadır. Richmond Park’ta vahşi geyikler gözlemlenebilmekte, Wimbledon Common’da golf oynanabilmekte, Hyde Park’ta da kayıkla gezintiye çıkılabilmektedir. Müzik dinlemek isteyenler için sayısız ücretsiz hafta sonu müzik festivalleri mevcuttur.

  • İngilizce eğitiminin en önemli durağı

Çok kültürlü kozmopolit yapısıyla Londra İngilizce öğrenmek isteyen yabancı bir öğrenci için idealdir. Şehirde konuşulan ana dil İngilizce olduğundan kişi sokakta bulunduğu veya birileriyle iletişime geçtiği her an pratik yapmış olacaktır. Şehrin, geleneksel ve kültürel zenginlikleri de şehri keşfederken kişinin dil becerilerini geliştirmesini teşvik edecektir.