lunenburg
lunenburg
lunenburg
lunenburg
lunenburg
lunenburg
lunenburg

Sakinlik ve huzur

UNESCO dünya mirasları listesinde yer alan bu liman kenti Kanada’nın Nova Scotia bölgesinde yer alır. Bu yarımada bölgesi genel olarak trafik, hava kirliliği ve koşuşturmacadan uzak bir yapıdadır. Günümüzde popüler olan “yavaş yaşam” için en ideal yerlerden biridir. Hatta öyle ki Alexander Grahambell birçok icadını bu adada yaşadığı malikanede yapmıştır. Nova Scotia, Kanada’nın hatta Amerika kıtasının Avrupa’ya en yakın bölgelerinden biridir. Lunenburg’da da sakinlik ve huzur ön plandadır. Kentte hemen hemen her yere bisiklet ile ulaşmak mümkündür.

Görülmeye değer bir liman kenti

1800lerde inşa edilmesine rağmen bugün hala korunabilmiş bir kent olan Lunenburg’da, sahilden tepeye kadar konumlanan süslü, renkli ahşap evler, tarih kokan sokaklar, deniz kenarındaki villalar ve her daim canlı olan liman görülmeye değer başlıca yerlerdendir. Limanda yer alan hareket halindeki en büyük ahşap gemi olan HMCS Rose’u ve Kanada’nın ünlü uzun gemisi Blue Nose’un kopyasını görebilir, Atlantik Balıkçılık Müzesi'nde (Fisheries Museum of the Atlantic) kentin denizcilik kültürünü yakından öğrenebilirsiniz. Lunenburg tek başına bütün Kanada’nın deniz kültürünü her yönüyle yansıtan ve sahip olduğu her özelliğiyle miras sayılan bir kenttir.

Turizm ve festivaller

Lunenburg’un ekonomisinin büyük bir kısmı balıkçılıktan gelmektedir. Kentte Kanada'nın en büyük ikincil balık işleme tesisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tersaneleri ve deniz ürünleri restaurantlarıyla da ünlüdür. Yazları hava sıcaklığı Kanada ortalamasının üzerinde olduğu için turistler için uğrak kentlerdendir. Bu yönüyle Lunenburg’da turizm de gelişmiştir.

Küçük olabilir, ancak Lunenburg yıl boyunca muhteşem festivallere ev sahipliği yapar. Şimşir Festivali dünya çapında bir varlığa sahiptir ve her türlü geleneksel müziği kucaklamayı içerir. 2017'deki etkinlikler arasında Barok bir konser ve bir Ceilidh dans gecesi bulunmaktadır. Folk Harbor Festivali Nova Scotia’nın en uzun süredir devam eden festivalidir. Dört gün boyunca müzik, dans, atölye çalışmaları ve konferanslar var. Diğer yıllık festivaller arasında El Sanatları Festivali ve Lunenburg Doc Fest (belgesel film festivali) bulunmaktadır.

Neden Lunenburg?

Keyifli, küçük bir şehirde İngilizce eğitimi alırken bir yandan da festivallere katılıp, eğlenip bir yandan da kültürel anlamda gelişmek isteyen öğrenciler için İstanbul Yurtdışı Eğitim olarak Lunenburg’u öneriyoruz.

OKUL SEÇENEKLERİ