berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin
berlin

Kültür başkenti

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Müzeler Adası, Kültür Forumu ve Dahlem´deki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşımaktadır. Berlin, sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasındadır. Üç opera, bir filarmoni, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra, Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berlin´e çekmektedir. Türkler, Berlin´deki en kalabalık yabancı nüfusunu oluştururlar. Kreuzberg İlçesi Türklerin en yoğun olarak yerleşik olduğu bölgelerdendir.

Sosyal hareketlilik

2012 verilerine göre yaklaşık 3,5 milyon nüfusa sahip Berlin kentinin doğudan-batıya uzunluğu 45 km, güneyden kuzeye ise 38 km‘dir. Almanya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Berlin, bir eyalet kenttir. Kuzey Almanya’nın iki önemli nehri olan Spree ve Havel arasındaki kumluk bölgede kurulu şehir, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen bölgelerindendir. Sanatsal ve mimari yönü ile ön planda olmasının yanı sıra; sanatın, sanatçının ve müzelerin şehridir. Berlin güzeller güzeli bir mimariye sahip, inanılmaz sanat eserleri ve müzelere ev sahipliği yapan, büyüleyici bir tarihe imza atmış, baş döndürücü bir şehirdir. Merkezinde Tiergarten adındaki şehir parkı bulunan Berlin’in en önemli cazibelerinden biri de hiç şüphesiz şehrin sınırsız imkanlar sunan gençlik dolu enerjisidir. Birçok acente müşterilerine Berlin’de sosyalleşmenin ve alışveriş yapmanın zevkine tanıklık etmektedir ve birçok öğrenciyi buraya çeken şey şehrin alışveriş yerleri, kulüpleri ve kültürel karakteridir. 

Anıtları ve müzeleri ile kentin tarihi ve kültürel mirasını temsil etmektedir. Tarihi dokusu ve keşfedilmeyi bekleyen sokakları ile Avrupa’nın bohem ruhunu taşıyan Berlin, pek çok uluslararası festivali ve uluslararası mimarlar tarafından inşa edilen binaları ile canlı ve enerji saçan bir metropolün simgesidir. Alexanderplatz, Branderburg Gate,  Charlottenburg Sarayı, ve Maxim  Gorki tiyatrosu görülmeye değer pek çok yere örnek olarak verilebilir. Tüm bunların yanı sıra, geniş parkları, ormanları ve gölleri ile Almanya'nın en yeşil metropolüdür.

Tarihi geçmişi

Bu şehir ayrıca İkinci Dünya Savaşına tanıklık etmektedir ve savaş sonrası oluşan Doğu ve Batı bölünmesi de ülkede yıllarca süren derin politik ve kültürel ayrılığın derin bir simgesidir. Bugün ülkeyi bölen bu duvardan geriye fazla bir şey kalmamıştır ama geçmişi hatırlatmaya yetecek kadar kalıntı hala mevcuttur. Checkpoint Charlie müzesi Berlin Duvarı’nın tarihini ve sınırdan kaçmayı başaranların bazılarının hikayelerini belgelemektedir. Ayrıca sadece şehirde biraz dolaşmak bile bu ayrılığı belgelemektedir, ki duvarın yıkılmasından itibaren Doğu Berlin’in bazı bölgelerinde mimari yapı hala değişmemiştir.

Öğrenci şehri

Yabancılar Almanya’nın başkenti Berlin’de asla yabancılık çekmeyecektir. Berlin seçmeci bir dizin aktivite ve olanak sunan, eğlence ve moda odaklı bir şehirdir. Berlin’deki dil eğitimi yetkilileri öğrencilerin sadece şehri değil, altyapısı yüksek kalitede eğitim ve sosyal imkânlar sunmaya uygun eğitim kurumlarını da oldukça seveceklerinden emindirler. Burada birçok okul sadece bir eğitim kurumu değil, ayrıca öğrencilerin yeni bir şehirdeki ilk arkadaşları olmayı da hedeflemektedirler. Burada okulların amacı öğrencilere hem tanıdık bir ortam sunmak, hem de kültürel anlamda öğrencileri geliştirmektir. 

Neden Berlin?

Anadili Almanca olan bu tarihin modernlikle buluştuğu bu şehirde doğal olarak Almanca öğrenmek de oldukça kolay ve zevklidir. Almanca öğrenmek isteyen öğrenciler bir yandan sosyalleşip eğlenirken diğer yandan da dillerini geliştirebilmektedir. Dil öğrenirken ayrıca Alman kültürü hakkında derin bilgilere sahip olabilir, Almanya’nın tarihini derinden öğrenebilirler. Bu nedenlerden dolayı İstanbul Yurtdışı Eğitim kesinlikle Berlin’i önermektedir ve eğer bizimle gitmeyi seçerseniz size en kaliteli hizmeti sunacaktır.