oxford
oxford
oxford
oxford
oxford
oxford
oxford
oxford

İlim ve kültür kenti

Oxford, İngiltere’nin güneydoğusunda ‘the city of dreaming spires’ diye anılan harika kulelere ev sahipliği yapan, en yeni binasının yaklaşık 100 yıl önce yapılmış olduğu, tarih kokan, bilim dolu küçük bir şehirdir. Oxford’u ziyaret eden herkesin şehrin simgesi olmuş kulelerden birinde, şehrin muhteşem güzelliğini bir de kuşbakışı görmesi tavsiye edilir. Günümüzde hala bahçelerinde Shakespeare oyunlarının oynandığı, önemli araştırmaların yapıldığı; sokaklarında yürüyüş yaparken tarih ve kültür kokan dokusunu derinden hissedebileceğiniz bir kenttir burası. Üstelik, müzelerin pek çoğu da ücretsiz hizmet vermektedir.

  • Harry Potter deneyimi

Aslında Oxford’a hemen hepimizin bir şekilde aşina olduğunu söyleyebiliriz; çünkü dünyaca ünlü Harry Potter filminin akıllarda kalan pek çok iç mekan sahnesi Oxford Üniversitesi’nin büyüleyici binalarında çekilmiştir. Şehrin farklı yerlerindeki hediyelik eşya dükkanlarında Harry Potter simgeli eşyalar satılmaktadır. Bu yönüyle, dünyanın pek çok farklı yerinden Harry Potter hayranları için Oxford şehrinin çok özel bir şehir olduğu ifade edilmelidir. 

  • Öğrenci şehri

Şehrin en önemli unsuru kuşkusuz ki Oxford Üniversitesi’dir. Şehrin neredeyse tamamının Oxford Üniversitesi’nden oluştuğunu söylemek abartılı olmayacaktır. Üniversitenin farklı bölümleri ve binaları şehrin farklı yerlerine dağılmış haldedir. Şehrin nüfusunun çoğunluğu, üniversiteye ve dil okullarına gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Bu sebeple Oxford şehrinin tam anlamıyla bir öğrenci şehri olduğu söylenebilir. 

Şehrin her yerinde üniversitenin kolejleri bulunmaktadır ve bu binaların büyük bir kısmına ücretsiz olarak girilebilmektedir. Aynı şekilde müzelerin pek çoğu da ücretsiz şekilde gezilebilmektedir. Şüphesiz ki, Oxford eğitimin ve bilimin simgesi olmuş bir şehirdir. Ancak, yoğun öğrenci nüfusunun şehir hayatını daha dinamik kıldığını da ifade etmek gerekir ve bu da sosyal hayatının oldukça hareketli olduğu anlamına gelmektedir. 

  • Kültürel çeşitlilik

Şehirde pek çok milliyetten insan bulunmaktadır. Özellikle uluslararası öğrenciler sayesinde şehir çok kültürlü bir sosyal hayat deneyimi fırsatı sunmaktadır. Şehirde, restoranlardan, kafe ve barlara kadar her yerde bu kültürel zenginliğin izine rastlanabilmektedir. Dünya çapında ünlü bir şehir olmasına karşın, Oxford aslında küçük bir şehirdir. Bu sayede, yerel halkla tanışmak ve kaynaşmak çok daha kolaydır. 

  • Yemyeşil parklar ve bisiklet ulaşımı

Şehirde yaygın ulaşım aracı bisiklettir ve yollar da buna göre düzenlenmiş olduğundan bisiklet ulaşımı ile kolaylıkla şehrin pek çok yerine ulaşılabilmektedir. Yolda bisikletleriyle üniversiteye giden akademisyenler ve üniversite öğrencileriyle karşılaşmak mümkündür. İngiltere’nin pek çok yerinde olduğu gibi, burada da yemyeşil ve eşsiz güzellikte parklar bulunmaktadır. Güneşli günlerde parklardaki çimlerde kitap okuyan, rahatlayan insanları görebilirsiniz.