melbourne
melbourne
melbourne
melbourne
melbourne

Avustralya’nın Kültür Başkenti

Avustralya’nın 2. büyük şehri olan Melbourne, ülkenin güneydoğu ucundaki Victoria eyaletinin başkentidir. Sydney’e kıyasla daha sakin ve sanat ağırlıklı bir şehirdir ve halk arasında “Avustralya’nın kültür başkenti” olarak da adlandırılır. Economist Group tarafından 2011 ve 2012 yıllarında dünyanın yaşamaya en uygun şehri seçilmiş olan Melbourne 2006 yılı itibariyle nüfusunun % 35,6’sı yurtdışında doğmuş kişilerden oluşan çok kültürlü bir şehirdir. 

Geçmiş ile gelecek bir arada

Aynı anda hem dünyanın en modern hem de en eski yapılarına ev sahipliği yapıyor olması geçmiş ile günümüz arasındaki bağı çok güzel kurduğunun en güzel kanıtıdır. The Royal Botanical Gardens, Fitzroy Gardens and Carlton Gardens gibi görülmeye ve resmedilmeye değer harika bahçeleri vardır, buralar yürüyüşe çıkmak, spor yapmak ve piknik yapmak için harika noktalardır.

Festivaller şehri

Melbourne’de her zaman yapılacak bir şeyin gidilecek bir etkinliğin olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Royal Exhibition Building, Melbourne Town Hall ve Parliament House gibi önemli yapılara ev sahipliği yapmakta olan şehirde birçok popüler festival düzenlenmektedir. Avustralya’nın en büyük ücretsiz halk festivali olan Moomba, Melbourne International Arts Festival, Melbourne International Film Festival ve Melbourne International Fringe Festivali the International Comedy Festival, the Melbourne Queer Film Festival, Food and Wine Festival gibi kültür, tasarım, sanat ve müzik alanında birçok festivale ev sahipliği yapar. Aynı zamanda dünyanın en uzun sörf yarışması da burada yapılmaktadır: the Rip Curl Pro Surf & Music Festival.

Doğayı keşfedin

Eğer macera arayanlardansanız kitesurfing ya da skydiving yapmayı deneyebilirsiniz, bunun yanında biraz daha temiz hava almak, vahşi doğayı keşfetmek isteyenlerdenseniz tırmanma burada çok popülerdir. Ya da başka bir yerde göremeyeceğiniz güzellikte olan Great Ocean Road’ta bir yolculuk düzenleyip kıyı şeridini gezebilirsiniz. Hiç unutamayacağınız bir macera için ise Philip adasına gidip doğanın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda kumsala olan yakınlığı da onu harika bir tatil beldesine çevirmektedir.

Öğrenci şehri

Öğrenciler Melbourne’u festivalleri, sanatı, spor aktiviteleri, kumsalları, bahçeleri ve en önemlisi de doğal güzellikleri için tercih ediyor. Şehirde seyahat etmek için ücretsiz tramvayı kullanabilirsiniz, ya da bisiklet kiralayıp harika bir yolcuğuna çıkabilirsiniz. Kahve üretmiyor olmalarına rağmen kahveyi çok sever, çok tüketirler. Sahip oldukları sayısız kahve dükkânlarına bakarak bunu anlayabiliriz.

Neden Melbourne?

Siz de eğer doğanın tadını çıkarıp, uluslararası öğrenciler ile beraber farklı festival ve etkinliklere katılırken dil eğitimi almak isterseniz İstanbul Yurdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere Melbourne şehrini öneriyoruz.