sydney
sydney
sydney
sydney
sydney

New South Wales’in Başkenti

Avustralya’nın en kalabalık şehri olan Sydney, ülkenin güneydoğusundaki New South Wales eyaletinin başkentidir. 4,6 milyonluk nüfusa sahip şehir, Avustralya’da İngilizler tarafından kurulan ilk koloni olma özelliğini de taşır. İş merkezlerinin ve Avustralya’nın finans sektörünün yoğunlaştığı bir kent olan Sydney aynı zamanda ikonik yapıları, ülkenin sunduğu doğal güzelliklere olan yakınlığı, müzik ve sanat etkinlikleri ile de öne çıkmaktadır.

Gezilecek Yerler

25 kilometrelik küçük bir alanı kapladığından, şehir merkezinde bir yerden başka bir yere gitmek oldukça kolaydır. Çoğu turist Sydney’e ilk geldiğinde Circular Key, the Harbour Bridge and the Opera House’u görebilecekleri The Rocks’ı ziyaret etmeye gider. Auburn Botanical Gardens, Royal National Park ve dünyanın en eski ikinci ulusal parkı olan Kuringgai Chase, şehir içinde doğayı yaşamak isteyenler için idealdir. Queen Victoria Building, Australian Museum, Sidney Town Hall, Parliament House ve Sydney Opera Binası şehrin öne çıkan yapılarıdır. Australian Museum doğal tarih ile, Powerhouse Museum daha çok bilim ve mühendislik ile ünlü müzelerindendir.

Doğa ile Bir Arada

Bu kalabalığın, hareketliliğin yanında doğa da kendini koruyabilmiştir, birçok ünlü kumsala sahiptir; Bondi Beach and Coogee Beach gibi. Şehrin yazları uzun kışları da ılımandır. Bu sebepten birçok açık hava sporu yapmak mümkündür: Kumsala inip yüzmek, snorkeling, parasailing, kayaking gibi…

Sosyal Hayat

Gerek eğitim gerekse turistik sebeplerden olsun Sydney bünyesinde çok fazla kültürü bir arada barındırır. Bu da harika bir kültürel çeşitliliğe yol açmaktadır. Çin restoranlarından, Hint kıyafet dükkanlarına, camilere kadar her kültürden yapıyı görmek mümkündür. Bu çeşitlilik haliyle restoranlara da yansımıştır. Kültürel olarak da Melbourne ile beraber Avustralya’nın en zengin şehirlerin den olan Sydney her yıl birçok uluslararası festivale ev sahipliği yapmaktadır: Sound and Music festival, Aroma Festival in The Rocks ve Sydney Food Festival gibi…

Bu kadar farklı kültürü, öğrenciyi bir arada bulundurması şehrin gece hayatını da oldukça hareketlendirmiştir. Birçok farklı kafe pub restorana sahiptir. Şehrin bir bölgesinde butik bar ve restoranlarda dinlenirken başka bir bölgesinde güneşlenebilir, piknik yapabilirsiniz.

Alışveriş

Şehrin en popüler alışveriş bölgesi Pitt, Castlereagh and King Caddelerinde yoğunlaşmıştır ya da vitage kıyafetleri tercih ediyorsanız Newtown’a bir ziyarette bulunmanızı tavsiye ederiz. 

Neden Sydney?

Sydney’de yaşamak için birçok neden vardır: entelektüel ve kültürel bir hayata sahip olmasının yanı sıra birinci sınıf bir eğitim sistemine de sahiptir. University of Sydney Avusturalya’nın en eski üniversitesidir ve görsel olarak şehre harika bir dokunuş katmaktadır. Eğer siz de tek bir kültürü tanımak ile yetinemeyenlerdenseniz, hepsini bir arada yakalayabileceğiniz şehir olan Sydney’de kaliteli bir dil eğitimini İstanbul Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere öneriyoruz.