montreal
montreal
montreal
montreal
montreal
montreal

‘Küçük Paris’

Kanada’nın Quebec eyaletinde bulunan Montreal, Kanada’nın Toronto’dan sonra 2. büyük şehridir. Kentin Fransızların şekil verdiği bir tarihe sahip olan Quebec’te bulunması nedeniyle, Fransız kültürünün etkisi yoğun olarak hissedilmektedir. Quebec eyaletinin resmi dili Fransızcadır ancak şehir halkı İngilizceyi de konuşmaktadır ve bu dille rahat iletişim kurabilmek mümkündür.  Montreal ayrıca dünyanın Fransızca konuşan ikinci en büyük şehridir ve “Küçük Paris” olarak sevgiyle anılır. Enerjik, gür ve çok kültürlü bir şehir olup, birçok tarihi şehir simgeleri ve zengin kültürlü bir dokuya ev sahipliği yapmaktadır. Halkın yüzde 42’si iki veya daha fazla dili rahatlıkla konuşabilmekte, buraya gelen öğrencilerse hem İngilizcelerini hem de Fransızcalarını rahatlıkla alıştırma yaparak geliştirebilmektedir. 

Avrupa Tadında Kanada Şehri

Farklı kökenlerden insanların yaşadığı kentteki diğer etnik gruplar ise çoğunlukla İtalyan, İngiliz ve İskoç kökenli Kanada vatandaşlarıdır. Montreal hem şehir dokusu ve mimarisi hem de insanlarının yaşam tarzı düşünüldüğünde bir Avrupa şehrini andırmaktadır. Özellikle Eski Montreal şehrin ziyaret edilmesi gereken bir numaralı mekânıdır. Kesme taş yolları ve dar sokakları ile bir Avrupa ülkesini çağrıştıran Eski Montreal, bu şehrin 17. Yüzyıla dayanan Fransız kökenlerinin en önemli hazinelerinden biridir.

‘Tasarım Kenti’

Elbette ki bu durum şehrin kültür ve sanat hayatını da etkilemiştir. Birçok konser ve tiyatro salonunu barındıran Place de Arts, Notre-Dame Bazilikası, Bonsecours Pazarı 2006 yılında Unesco tarafından “Tasarım Kenti” seçilen bu şehre gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. Montreal’i gerçekten özel kılan bir özelliği de şehir merkezinin bir kısmı büyüklüğündeki ikinci bir küçük şehrin de yeraltında bulunmasıdır. Bazı kısımları yer üstünde olacak şekilde 12 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bu yapı içeresinde alışveriş merkezleri, konutlar, üniversite kampüsleri, ofisler, bankalar, müzeler ve metro istasyonları bulunmaktadır. Şehrin Eski Liman bölgesinde ise 60 metre yükseklikte bir dönme dolap şehrin cazibesine katkıda bulunmaktadır. 

Doğal Alanlar

Royal Dağı adında, şehrin adını koyan Montreal adalarının ortasında bulunan küçük bir dağın etrafına inşa edilmiş, ismi yine Royal Dağı olan komşu park, ayrıca New York’un Central Parkı’nı tasarlamış olan peyzaj mimarı tarafından tasarlanmıştır. Bu park şehrin kalbi, ruhu ve ciğerleridir. Doğal alan örtüsü ve dinlenme yerleriyle birçok etkinliğe olanak sunmaktadır.

Neden Montreal?

Gerek İngilizce gerek Fransızca öğrenmek isteyen bir öğrenci için Montreal ideal bir şehirdir. Çok kültürlü olan bu şehirde hemen herkesin iki dili de konuşabiliyor olması özellikle bir dili konuşup diğer dili öğrenmek isteyen bir öğrenci için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca şehrin derin kültür ve tarihi hiç şüphesiz öğrenciyi olabildiğince çok yer gezip görmeye teşvik edeceğinden konuda geçen öğrenci İngilizcesini veya Fransızcasını daha çok kullanacak ve bu sayede daha çok pratik yapma olanağı kazanacaktır. Pratik yaptıkça dili gelişen öğrenci hiç şüphesiz alacağı dil eğitiminden en yüksek katkıyı kazanmayı başaracaktır. Bu nedenlerden dolayı İstanbul Yurtdışı Eğitim Montreal’i kesinlikle gidip görülmesi gereken bir şehir olarak sunmakta ve kaliteli bir hizmet sunacağını garanti etmektedir.

OKUL SEÇENEKLERİ